Legendární Carrol Shelby zemřel

Carroll Shelby, známý americký automobilový závodník a konstruktér rychlých vozidel, zemřel. Nešťastná událost se stala ve čtvrtek v nemocnici v texaském Dallasu. Shelby opustil svět rychlých aut ve věku 89 let.

Carroll Shelby zplodil závodní automobil AC Cobra. Ten před půl stoletím vytvořil kombinaci karoserie britského vozu AC s výkonným amerických motorem typu V8, který používaly slavné mustangy. Shelby pracoval i s automobilkou Ford. Modely jsme mohli vidět například ve filmu 60 sekund, kde hlavní roli ztvárnil Nicolas Cage.

Od útlého dětství ho trápily srdeční obtíže. Několik let v dětství strávil na lůžku. To opustil až ve chvíli, kdy mu srdce dostatečně zesílilo. V roce 1959 vyhrál slavný 24hodinový závod ve francouzském Le Mans. Svou závodní kariéru započal po druhé světové válce. Velmi rychle se dostal do povědomí lidí.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

Rok po triumfu v Le Mans začal stavět závodní speciály. Dále se věnoval i prodeji deodorantů a pořádání chili festivalu.

Shelby měl dvakrát ve svém životě pořádnou kliku. V roce 1990 proběhla transplantace srdce a o šest let později dostal novou ledvinu. Dárce byl jeho syn. Nakonec zakládá nadaci, která se zaměřuje na děti čekající na transplantaci.