Automobilka Ford vyrobila již 350 milionů vozů

Americká automobilka Ford již vyrobila 350 milionů aut. Podle statistik každý den opustilo výrobní linku 8.797 vozů.

Od založení Ford Motor Company do zahájení produkce proslulého Ford Modelu T v roce 1908 šlo o vyloženě kusovou stavbu. Totožné hodnoty ale firma dosáhla už v roce 1923, pouze s jedním typem a menším počtem výrobních a montážních závodů. Padesátimiliontý exemplář vyjel do světa po 56 letech od vzniku společnosti, v roce 1959, byl jím model Galaxie. Během následujících 53 let opustilo brány všech továren po celém světě dalších 300 milionů aut. Focus je aktuálně nejprodávanějším autem světa za první polovinu letopočtu 2012, alespoň podle dat IHS Automotive.

Nové zákazníky jich našlo 489.616. V letošním roce byla otevřena továrna v thajském Rayongu, jenž leží asi 200 km jihovýchodně od Bangkoku. Asijsko-pacifická oblast už si v posledních šesti letech vyžádala náklady 6,7 miliardy dolarů (dnes asi 132,6 mld. Kč). Automobilka si tento region zkrátka nemůže nechat ujít. Do roku 2015 zde v devíti závodech chce vyrábět až 2,9 milionu aut ročně. Do té doby uvede globálně na padesátku zcela nových či modernizovaných modelů.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Kromě strategie One Ford, která do značné míry sjednocuje dosud dosti roztříštěnou celosvětovou modelovou nabídku, se modrý ovál drží i plánu One Manufacturing. Ten se týká standardizace výrobních postupů, zvyšování produkce a rychlejšího uvádění nových modelů na trh. Už v příštím roce by měl Ford vyrobit více než 85 % svých aut pouze na devíti platformách, později toto číslo vzroste až na 95 %.